Octopussy ble sluppet på kino i 1983 og var den 13. Bond-filmen og den nest siste gangen Roger Moore spilte 007. Bond beveger seg fra Øst-Berlin, via India tilbake til Øst-Berlin i en film som ellers er alt av knivkasting, Fabergé-egg, flyscener og herlig 80talls-estetikk. Blant Bond-fans er oppfatningen av Octopussy blandet.
Den nye Bond-kolleksjonen består av badeshortser, skjorter, shorts, bukser, badekåper (“Property of Dr. No”), en lindress og ikke minst er den berømte shorts-one-piecen fra Goldfinger tilbake. Mens den versjonen av one-piecen i frotté Sean Connery bruker i Goldfinger er babyblå, fås den nå i marineblått eller beige. Om den er enklere å bære i disse fargene er jeg usikker på. Det er et ganske spesielt plagg, men jeg legger merke til at flere av størrelsene allerede er utsolgt.
Kortbent og kortermet one-piece I frotté – inspirert av den lyseblå Sean Connery brukte i Goldfinger. Foto: Orlebar Brown
Mens onepiecen ikke kommer i babyblått denne gangen, kan du imidlertid igjen kjøpe den lyseblå frotté-poloen som er nesten like den Connery bruker i Dr. No. Jeg kjøpte den første gang den ble sluppet, og er veldig fornøyd med den. Den er en fin skjorte i seg selv, og ekstra kul blir den med 007-detaljene.
Frotté-poloen fra Dr. No. Kommer også i rød og marine Foto: Orlebar Brown
Apropos Dr. No – et annet kult plagg inspirert av filmen som er tilbake er den blå frottébadekåpen. Jeg har hatt mulighet til å kjenne på den i butikk en gang, men den er virkelig “luxurious”. Hadde jeg ikke allerede hatt to badekåper hengene på knaggen på soverommet, hadde denne stått høyt på listen. Ikke minst på grunn av lappen på innsiden….
Kul detalj i Dr. No-bådekåpen
En av de mest iøyenfallene plaggene i kolleksjonen er en linskjorte med Capri-krave, 007-logoer og blekkspruttrykk på ryggen. Dette er samme blekksprutmotiv som Octopussy selv hadde på ryggen på morgenkåpen sin, og er laget av kunstnere Maciek Piotrowski spesielt for filmen.
Travis Octopussy skjorte Foto: Orlebar Brown
Orlebar Brown startet med badeshortser – eller “shorts du også kan bade med” som de sier – og naturligvis er det flere kule badeshortser i denne kolleksjonen også. Først og fremst en Octopussy-shorts med samme blekksprutmotiv som på skjorten over, men også Orlebar Browns signaturshortser med fototrykk, inspirert av filmplakatene til Dr. No og Live and Let Die.
Bulldog badeshorts med Octopussy-motiv Foto: Orlebar Brown
Som alltid med Orlebar Browns Bond-kolleksjoner, er er det begrenset utvalg av plaggene. Flere av størrelsene er allerede utsolgt, så om det er noe i kolleksjonen du er sugen på gjelder det å bestille nå.
Nå i oktober kommer endelig den lenge etterlengtede 25. filmen i Jams Bond-sagaen. Filmen var lenge bare kjent som «Bond 25», men i 2019 ble tittelen sluppet: No time to die. Dette er den femte og siste filmen med Daniel Craig i hovedrollen, og etter traileren å dømme blir dette klassisk Bond: raske biler, fæle skurker, vakre kvinner og knivskarpe dresser.
Oppigjennom Bond-historien har de forskjellige skuespillerne som har spilt 007 tatt med sin egen stil til settet. Men, James Bond har alltid hatt stil. Og mange (meg selv inkludert) har ønsket å kopiere stilen.
Alle skuespillerne som har spilt James Bond
Flere merkevarer har både blitt brukt i filmene og blitt populære etter at de har gjort samarbeid med 007. Her er noen av mine favoritter.
Tom Ford
Tidligere James Bond-skuespillere har gjerne sverget til skreddersydde dresser og smokinger fra Saville Row. Daniel Craigs bond har fått mye kritikk for at han ofte har for tighte dresser, men så har vi vel aldri hatt en James Bond som er så fit heller. Helt siden Quantum of Solace i 2008 har Bond blitt kledd opp av amerikanske Tom Ford.
Daniel Craig som James Bond i Spectre
Turnbull & Asser
Om dressen er amerikansk, går James Bond fremdeles for klassiske britiske skjorter fra erverdige Turnbull & Asser. Den spesielle typen mansjetter som kalles “cocktailmansjetter” blir også gjerne – særlig av Turnbull & Asser – omtalt som James Bond cuffs. Mansjettene dukket aller først opp på Sean Connery i Dr. No, og har vært brukt av både Connery og Roger Moore i flere av de senere filmene. I No Time to Die er mansjettene tilbake, men da på en hvit skjorte signert Tom Ford.
“James Bond”-mansjetter på blå bomullsskjorte fra Turnbull & Assers “James Bond Collection”
Billy Reid
Amerikanske Billy Reid skal visstnok ikke ha visst at deres marineblå peacoat, som tilfeldigvis het «the Bond coat» oppkalt etter Bond Steet i London, hadde en ledende rolle i Shanghai-scenene i Skyfall. Godt hjulpet av James Bond-fora på nettet ble Bond-fans og stilinteressert fort klar over hvor peacoaten kom fra, og den solgte i bøtter og spann! Det er nok ikke så rart, for i tillegg til at den ble brukt i Skyfall, er den også griselekker. Billy Reid fikk et hyggelig løft som brand, og The Bond Peacoat er fremdeles en bestselger.
Daniel Craig som James Bond i Skyfall (2012) i en peacoat fra amerikanske Billy Reid. Jakken er faktisk Daniel Craigs private som han syntes passet bra til filmen.
N. Peal
Om Bond er hard mot de harde, er han ikke for hard for supermyk kasjmir. I 2019 slapp engelske N. Peal sin kolleksjon med kasjmirplagg inspirert av klær fra filmene. I No Time to Die har Craigs Bond en marinegenser (litt a’la NATO-genseren som mange norske vernepliktige har brukt). Men, det er et stykke fra den tradisjonelle NATO-genseren til N. Peals supermyke utgave i 90 prosent merinoull og 10 prosent kasjmir.
Daniel Craig i N. Peals Navy Ribbed Army Sweater
Orlebar Brown
Et merke som har hatt stor nytte av sin assosiasjon til James Bond. Ikke bare figurerer en av deres badeshorts i Skyfall, men merket har også i ettertid laget to James Bond-kolleksjoner. Den første kom i 2018 og besto av badeshorts dekortert med klassiske Bond filmplakater. Den andre, som appellerte til alle som ville være Bond kom i 2019. Her hadde Orlebar Brown designet en rekke moderne kopier av klassiske plagg fra Bond-filmenes historie. Ikke bare klassiske badeshorts, men også poloskjorter, skjorter, sko og shorts. For ikke å glemme den helt fantastiske babyblå frotté-onepiecen Sean Connery brukte som Bond i Goldfinger. Selv var jeg ikke tøff nok til å gå for den, men føler meg bittelitt som Bond i min lyseblå polotrøye i frotté, lik den Connery brukte i Thunderball.
Sean Connery, som James Bond, i Goldfinger fra 1964, iført den mye omtalte “onepiecen” i frotté
Crockett & Jones
På bena har selvsagt en britisk helt som James Bond britiske sko. Og som vanlig velger Bond fra øverste hylle. I både Skyfall og Spectre har Bond brukt sko fra ærverdige Crockett & Jones, og det samme gjør han i No Time to Die. Faktisk har Crockett & Jones en helt egen Bond-kolleksjon med modeller brukt eller inspirert av filmene. Den glatte kalveskinnsmodellen The James brukes riktignok ikke i No Time to Die, men det gjør modellene The Highbury og The Molton.
Crockett & Jones’ limited edition James-modell. Legg merke til 007 skotrærne Foto: Crockett & Jones
Om du vil nerde deg skikkelig ned i James Bonds klær og klesstil, anbefaler jeg bloggen The Suits of James Bond og podcasten From Tailors With Love som ikke snakker om noe annet. Gutta bak podcasten har også gitt ut boken From Tailors With Love der de går gjennom de siste 50 års kleshistorie, sett gjennom antrekkene til James Bond.
Bennett Winch
Den fantastiske kombinerte overnight-bagen og dressposen fra britiske Bennett Winch dukker også opp i No Time to Die. Det er tydelig at heller ikke James Bond gidder å ha krøllete smoking.
Og, vi kommer jo – avslutningsvis – ikke utenom antrekket til skuespiller Daniel Craig på premieren av No Time to Die i Royal Albert Hall. Craig stilte i en skreddersydd dinner jacket i knallrosa fløyel fra Anderson & Sheppard. Jakken sitter som et skudd, sløyfen er perfekt nonchalant knyttet og skoene fra Crockett & Jones er blankpussede. Dette er et veldig kult antrekk. Litt for flashy for Bond, men helt perfekt for Daniel Craig.
Daniel Craig på premieren av No Time to Die i rosa dinner jacket i fløyel
Dresskjorter har i bunn og grunn to typer mansjetter – enkle (også kalt “barrel-cuffs”) og franske eller doble mansjetter som brukes med mansjettknapper. Men, det finnes også en slags mellomting – doble mansjetter som ikke festes med mansjettknapper, men vanlige doble knapper. Denne typen mansjetter har mange navn – turnback-cuffs, James Bond-cuff, Dr. No-cuffs, flowback-cuffs, men er nok mest kjent som cocktailcuffs, eller cocktailmansjetter.
James Bond og cocktailmansjettene
Cocktailmansjetten har, helt siden den første Bond-filmen, Dr. No fra 1962, blitt forbundet tett med James Bond. Så tett forbindes mansjettypen med Bond, at den av mange kalles “James Bond-mansjetter”. Turnbull & Asser kaller sin skjortemodell med cocktailmansjetter for “The Dr No Shirt“. Både Sean Connery, Roger Moore og Daniel Craigs Bond har brukt cocktailmansjetter i flere av filmene.
Men, i motsetning til hva flere kilder påstår, så ble den ikke utviklet for Bond. Cocktailmansjetter var i bruk lenge før Bond dukket opp på kinolerretet.
Sean Connery som James Bond i den aller første Bond-filmen Dr No fra 1962. Skjorten med cocktailmansjetter er levert av Turnbull & Asser
Kildene er litt uenige om opprinnelsen til cocktailmansjettene. Flere britiske skjortemakere, både Turbull & Asser og Frank Foster, hevder å ha funnet opp cocktailmansjettene. Men, ifølge The Suits of James Bond skal skuespiller David Niven ha fått sydd skjorter med cocktailmansjetter hos enten Ede & Ravenscroft eller Hawes & Curtis lenge før dette. Trolig stammer mansjettypen fra 1800-tallet.
Mange kjente menn, som blant annet Pablo Picasso, David Niven og Peter Sellers brukte skjorter med cocktailmansjetter på 1940- og 50-tallet.
Navnet cocktailmansjetter skal ifølge én historie stamme fra London på 1930-tallet. Bartendere (og bargjester) skal ha blitt irritert på “skramlingen” av metallmansjettknapper om granitten i bardisken. Med cocktailmansjetter kunne en gentelman dermed nyte sin gin & tonic i fred.
Cocktailmansjettene hadde sin storhetstid på 1940-1960-tallet, og har nå mer eller mindre forsvunnet fra markedet.
Daniel Craig som James Bond i Spectere. Her i skjorte med cocktailmansjetter
Cocktailmansjetter i dag
Det er ikke lett å skaffe seg en skjorte med cocktailmansjetter i dag. Tro meg – jeg har prøvd! Det er ikke mange skjortemakere som selger off-the-rack skjorter med cocktailmansjetter. Turnbull & Asser tilbyr sin Dr. No-skjorte kun i hvit eller lys blå. Hverken Ede & Ravenscroft eller Hawes & Curtis som hadde cocktailmansjetter i sin kolleksjon tidligere, tilbyr dem i dag.
Min første skjorte med cocktailmansjetter. Målsydd fra amerikanske Deo Veritas
I min jakt på en skjorte med cocktailmansjetter, endte jeg opp med å bestille en målsydd skjorte hos amerikanske Deo Veritas. Det finnes en rekke målsømtjenester på nett tilsvarende Tailorstore, Bombay Shirts eller Shirtonomy, men Deo Veritas var den eneste jeg kunne finne som tilbyr cocktailmansjetter. Senere har jag funnet ut at den norske målsømtjenesten Made with Heart også kan sy skjorter med cocktailmansjetter til deg. Prisene deres starter på 1800 for én skjorte. Som alltid avhenger selvsagt den endelige prisen av valg av stoff og eventuelle tilvalg utover standard.
Cocktailmansjett på skjorte fra Made with Hart (foto: Made with Hart)
Cocktailmansjetten er en morsom, og litt annerledes detalj på skjorten. Jeg er, som lesere av Enkeltspent sikkert har fått med seg, veldig glad i mansjettknapper, og hele poenget med cocktailmansjettene er jo at man skal kunne ha de litt mer elegante doble mansjettene uten å måtte ha mansjettknapper til. Man vil jo ikke forstyrre medgjestene i baren. Jeg tror nok jeg kommer til å foretrekke skjorter mer doble mansjetter og mansjettknapper, men jeg ser ikke bort fra at jeg kanskje vil få sydd med en og annen til. Kanskje hos Made with Hart.