I februar i år åpnet danske Mond of Copenhagen sin første butikk, utenfor Danmark, nemlig i Prinsensgate 14 i Oslo. Siden 2011 har Mond of Copenhagen levert målsydde dresser og skjorter til danske menn, og nå står altså Oslo for tur. Jeg ble invitert til å komme inn og få sydd meg en dress og en skjorte i deres målsømprogram. Og du som leser Enkeltspent får 50% på valgrfri skjorte.
Mond of Copenhagen ble startet av brødrene Martin og Michael Birch Jacobsen i København i 2011, og har i dag tre butikker i Danmark og den nyeste i Oslo. Eller, butikk og butikk. Det er nesten mer å regne som et showroom, ettersom det bare er slips og andre assesoarer du kan kjøpe og ta med deg hjem – her er alt annet målsydd. Per i dag tilbyr Mond dresser, smokinger, blazere, bukser, frakker, skjorter og overskjorter. I vinduet har de en safariskjortemodell som ser helt super ut. Det kan hende jeg må tilbake å bestille en sånn også.

Et hav av valg
Mond er ikke stedet du stikker innom i fem minutter og kjøper deg en dress. Iallfall ikke første gangen. Sett av minst en time, gjerne mer, for det er mye du skal gjennom før du står med bestillingen i hånden. Bestill gjerne tid for konsultasjon på nettsiden, så du er sikker på at du har god tid til hele prosessen.
Begynn gjerne på nettsiden deres, der du kan se gjennom noen av de stoffene og modellene de tilbyr. Bruk litt tid på å tenke gjennom hva det er du vil ha, så du ikke kommer til Mond helt uten noen idé – da kan det fort bli litt overveldende.

Men, merk at de stoffene som vises på nettsiden bare er et bittelite utvalg av det som finnes tilgjengelig hos Mond. Totalutvalget består av mer enn 11.000 stoffer fra blant annet Vitale Barberis Canonico, Loro Piana og flere, hvorav 1000 er skjortestoffer. I butikken i Prinsensgate er det en hel hylle med dress- og blazer- og frakkestoffer. Det er virkelig et enormt utvalg.

Som sagt kan det bli litt overveldende, men heldigvis fikk jeg veldig god guiding av herrene Oliver og Mons som driver butikken. Ingen av dem er utdannet skreddere, men begge har lang erfaring fra både herrekonfeksjon og målsøm. Mons har erfaring fra blant annet Skabo og Oliver er hentet opp fra Danmark for å drive butikken her.

Jakken
Jeg hadde på forhånd bestemt meg for at jeg ville ha en mørk dress i lin. Opprinnelig hadde jeg tenkt tobakksbrun, men etter å ha sett på, kjent på og diskutert litt stoff og farger med Mons og Oliver, endte jeg opp med et mørkeblått irsk linstoff på 310 gram. Dette er et av Monds “house fabrics” og således en god pris. Prisen på dressene avhenger av stoffet, og starter på 6199 kroner for den enkleste utførelsen, som er en veldig god pris for en målsydd dress. Derfra går det selvsagt oppover, alt etter valgt stoff, konstruksjon og tillegg og spesialønsker. Ifølge Mons og Oliver, ligger hovedvekten av dressene de selger på 9000-11.000 kroner. Selv dét er ingen upris for en målsydd dress i Oslo. Faktisk er det rimeligere enn mange off-the-rack dresser fra mer motepregede merker.
Med stoffet valgt, gikk jeg så gjennom alle de andre valgene man må ta når det sal syes en dress. Nok en gang under god guiding fra Mons og Oliver. Selv om det ikke finnes off-the-rack dresser i butikken, har Mond sydd opp en rekke modeller i størrelse 46 som viser de ulike modellene av jakker i ulike stoffer, med forskjellige slag, konstruksjoner, skuldre, lommer og snitt. Det er en god guide om du er usikker på hvordan ting vil se ut. Disse ble flittig brukt under utvelgelse av hvordan dressen min skulle bli.

Jeg hadde på forhånd bestemt meg for at denne dressen skulle være (selvsagt) enkeltspent, med relativt brede slag. Du kan velge både vanlige slag og spisse slag, men siden jeg skulle ha en litt uformell dress i lin gikk jeg for vanlige slag. Etter litt frem-og-tilbake, valgte jeg også denne gang en 3-roll-2-knepping som jeg også valgte da jeg sydde meg tweedjakke hos St. James i vinter. Jeg kikket på noen av de jakkene som hang i butikken, og de har virkelig fått til en veldig bra “roll” på sine 3-roll-2-slag. Både bredden på slagene og vinkelen ble diskutert, og etter gode råd fra “drengene” endte vi på det jeg tror blir en veldig fin jakke med full canvas, men uten innefôr på ryggen. Dette er jo en dress for vår og sommer, og uten fôr på ryggen blir den jo litt svalere.
Valg av innefôr var relativt enkelt. Jeg liker å ha litt farge, og siden stoffet var ganske tradisjonelt marineblått, gikk jeg for et innefôr i en lys brun variant, som i rett lys ser gullfarget ut. Blått og gull er forøvrig skolefargene til Bay City High School i Texas, der jeg gikk et år på utveksling på 90tallet, så det var jo litt morsomt. Med så mange stoff å velge i på utsiden av dressen, var det litt lite utvalg i innerfôr. her kan Mond godt utvide utvalget av de litt mer “crazy” innefôrene. Det er jo en de tingene iallfall jeg syns er morsomt med en målsydd dress, at du kan ha litt moro med fôret, som nesten ingen ser uansett.

Valg av lommer er enkelt for meg. Jeg foretrekker lommer med klaffer, og om jeg kan få det – en billettlomme. Ettersom alle billetter er elektroniske nå, bruker jeg gjerne den lommen til mobiltelefonen min. Jeg sjekket – og min iPhone 11 passer perfekt i bredden, men ikke i dybden. Men, det kan heldigvis ordnes av skredderen når dressen er klar.
Jeg gikk for en soft skulder, med noe padding. Ettersom ermene sys på med maskin, og ikke for hånd var det ikke mulig å få den napolitanske spalla camica-skulderen, som jo forutsetter at ermene sys på for hånd. Jeg har sett maskinsydde forsøk på å lage de små foldene, uten at det har vært noen stor suksess. Således et godt valg av Mond å styre unna.
Fungerende knepping på ermene er jo en selvfølge, men du kan velge hvor mange knapper du skal ha, og hvor tett de skal stå, og selvsagt farge og type knapper. Jeg gikk for varianten som heter “Zebra” som har et lett sebramønster.

Buksene
Med jakken i boks, var det tid for buksene. Det er ikke fullt så mange variasjoner i buksene som med jakken, men det er en del å velge i her også: legg eller ikke, oppbrett eller ikke, lommer, høyde på livet og så videre. Siden dette er en litt lett sommerdress, gikk jeg for et legg i buksen, og normalt høyt liv. Mond har fått svenske Andreas Weinås til å lage en egen kolleksjon med dem, og hans bukser er – som vanlig ganske høye i livet. Jeg gikk ikke for denne versjonen, men siden jeg hadde legg valgte jeg også oppbrett på buksebena. Det hører liksom sammen, men siden jeg ikke er så lang i bena gikk jeg for 4 centimeter oppbrett, ikke de 5 centimeterne som Mons og Oliver hadde på sine bukser. Vanlige stikklommer, ingen myntlomme. Jeg skal ikke ha belte på denne, så jeg valgte bort beltehemper, men gikk heller for side-adjusters og knapper til bukseseler.
Skjorten
Til en ny dress hører det også en ny skjorte, og med mer enn 1000 skjortestoffer å velge mellom, blant annet fra Thomas Mason, var det ikke vanskelig å finne noe jeg likte. Jeg endte opp med en lys blå butcher-strip i lin og bomull. En hel hylle er dekket av skjortemodeller som viser de forskjellige snippene og mansjettene. jeg valgte her en button-down med en veldig flott roll, og enkle mansjetter.


3D-scanning og målebånd
Etter at alle valgene var gjort, gikk turen ned i kjelleren for å ta mål. Dette gjøres i to runder. Først er det å strippe ned til bokser og sokker og inn i en maskin som lager en 3D-scannet modell av kroppen din. Her er det ikke mulig å gjemme noe. Scanneren ser alt.


Basert på 3D-modellen, hentet Oliver så en bukse og skjorte, og senere en jakke blant de ferdige størrelsesmodellene som henger på rekke og rad i kjelleren.

Med standardstørrelsen på, gikk Oliver i gang med å ta mål og justere ermer, bukselengde og -vidde, armhuler, snipp og andre justeringer underveis. 3D-scanningen legger grunnlaget for størrelsen på skjorten og dressen, men egne preferanser og kroppsform betyr en god stund foran speilet og mange knappenåler. Vi diskuterte ermelengde, hvor tett jeg ønsket jakken mot kroppen, hvor lange jeg ville ha buksene og så videre. Jeg foretrekker at mine bukser “kysser” skoene, med en liten knekk foran, mens andre gjerne vil ha buksene noe kortere. Dette er preferanser som er fint å få avklart under måling og prøving.

Alle målene og justeringene mine mates inn i databasen, noe som gjør at modellen som lages automatisk blir forbedret. Her kommer systemets AI inn og gjør modellen bedre jo flere som lar seg scanne. Jeg tok også mål til vest, selv om denne dressen ikke er kjøpt med vest. Alle målene og justeringene går inn i min profil på Monds nettsider, slik at jeg kan ta utgangspunkt i denne neste gang jeg skal kjøpe et plagg.
Totalt tok seansen med 3D-scanning og måling litt over en halv time.
Produseres i Portugal
Målene, stoffbestillingen og alle justeringene ble så sendt til fabrikken i Portugal der stoffet skjæres maskinelt og så sys sammen til min helt unike dress.
Det ferdige produktet
Det skal ta omtrent seks uker fra bestilling til dressen er ferdig og kan hentes i Prinsensgate. Min skal være klar i slutten av juli. Når jeg får beskjed om at dressen er ferdig, drar jeg til Prinsensgate for å prøve. Eventuelle justeringer av det endelige produktet gjøres av lokale forandringsskreddere i Oslo. Enn så lenge har ikke Mond egne skreddere på huset, men det er noe Oliver og Mons sier de veldig gjerne vil ha. Dessverre er volumene ikke der ennå at de kan forsvare å ha en egen skredder sittende i butikken, men jeg håper de kommer dit snart. Det gjør det enklere og raskere å få gjort små endringer, og det noe ekstra hyggelig med en skredder i lokalet. Da jeg for en stund siden testet ut Suitsupply i Stockholm, hadde de flere skreddere i lokalet og kunne sy opp buksene mine mens jeg tok en kaffe i nærheten.
Nå er det bare å smøre meg med tålmodighet og vente på at dressen min skal bli klar i løpet av juli. Prosessen så langt har vært veldig god, jeg følte meg veldig godt tatt i mot og tatt vare på av Oliver og Mons, og jeg gleder meg til å kunne dra til Prinsensgate og prøve det endelige produktet. Det blir spennene å prøve skjorte og dress. Det kommer en ny rapport når dressen er ferdig.
Test Mond du også med 50% rabatt
Ettersom Mond veldig gjerne vil ha flere kunder inn i butikken, og bli bedre kjent med sine norske kunder, tilbyr de nå nye kunder å få sydd sin første målsydde skjorte til halv pris. Benytt rabattkoden “Enkeltspent50%” enten når du bestiller skjorte på nettet eller i butikken. Tilbudetm gjelder for nye bestillinger frem til og med 31. juli 2021.
3 thoughts on “Målsydd dress fra Mond of Copenhagen (sponset)”