Vinteren i Skandinavia er lang. Og denne vinteren har virkelig fortsatt og fortsatt. Det er april og jeg har fremdeles en meter snø i hagen. Men, solen varmer når den er ute og jeg har tro på at det snart blir vår. Og sommer.
Selv om jeg er glad i vinteren og flanell, cordfløyel og kasjmir, skal det blir fint å hente frem skjorter og andre plagg i lett og luftig lin igjen.

Det er lett å tenke at man kan bruke de samme klærne hele året. Vi oppholder oss for det meste innendørs, og vi har både varme og air-condition. Så hvorfor kan vi ikke bare bruke de samme klærne hele året. Joda, mye av det du har i klesskapet kan du bruke uansett årstid. Men, jeg synes det er ekstra hyggelig med de plaggene som er sesongbaserte. Dessuten har jeg den luksusen at vi har et eget klesrom i kjelleren der vi kan henge klær som er off-season. Etter påske tenker jeg det er på tide å finne frem dressposer og henge tweedjakker, flanellsdressen og cordbuksene i sommeropplag i kjelleren.
Frem fra kjellerdypet skal jeg hente opp den flotte blå lindressen jeg fikk sydd etter mål hos Mond i Oslo, et par linblazere, noen lyse linbuksene og flere linskjorter.
Ytterjakker
Vi bor tross alt i Norge, så jeg vil trenge ytterplagg en god stund til, men jeg kan henge ned duffelcoat, kasjmirfrakk og de tykkeste dunjakkene – som den enormt varme parkasen fra Swims. For regn og vått vær på våren er klassikeren i vokset bomull fra Barbour helt perfekt. Min variant er ganske tynn, som gjør at den kan brukes ganske langt ut på våren. Jeg kan variere hva jeg har under etter hvor kaldt det er ute. Dette er den ultimate allværsjakken – som i tillegg faktisk er elegant!

En annen gammel venn som kan komme frem i sollyset igjen er min lette safarijakke i bomull og lin fra Orlebar Brown.

Selv om du ikke har et klesrom i kjelleren der du kan henge fra deg klær du ikke bruker i sesongen, anbefaler jeg å gå gjennom garderoben nå og pakke vekk vintertøyet. Det er også en fin anledning til å se om det er ting der du kanskje ikke har brukt på lenge. Er det noe som trenger å repareres eller tas inn eller ut, ta det med til din lokale skredder og få det fikset. Om du ikke har brukt det på lenge – og innser at det kanskje aldri kommer til å bli brukt – selg det på Tise eller Finn eller gi det til Fretex.
Det som du vil ha med til neste vintersesong kan du vaske eller rense om det er behov for det, og pakke ned og legge på loftet, i kjellerboden eller under senga. IKEA har flotte, støvtette oppbevaringskasser du kan bruke om du ikke har noe sted å henge dem. Om du rydder bort det du ikke skal bruke denne sesongen får du bedre plass i skapet, og kanskje du til og med (som meg) blir litt ekstra glad når du henter det frem igjen til høsten. Da skal vi jo ha frem både ull, flanell, tweed og cordfløyel igjen. God vårrengjøring.