Det britiske, italienskeinspirerte brandet Luca Faloni har lenge vært en favoritt. Jeg har, siden jeg kjøpte min første kasjmir-hoodie tilbake i 2018, bygget meg en liten samling av både hettegensere, cardigans og turtleneck. Jeg har lenge lurt på en av deres skjorter, men har vært usikker på størrelsen. På en nylig tur til London fikk jeg mulighet til å endelig prøve en av skjortene i butikk.

Luca Faloni har i dag fire fysiske butikker – den opprinnelige på Marleybone High Street i London, en på West Broadway i New York, en liten butikk i Sturegallerian i Stockholm og en butikk på Picadilly midt mellom Picadilly Circus og Fortnum & Mason. På tur til London fikk jeg endelig muligheten til å ta en tur innom en av deres fysiske butikker.

Rader av Luca Falonis kasjmirgensere

Butikken på Picadilly er ikke den største Luca Faloni har i London, men her var alle produktkategoriene godt representert. Det var godt utvalg av både de tynnere kasjmirgenserne og de mer “chunky” variantene, kasjmirskjerf og -luer, belter, bager, bukser og shorts. Og et eget stativ med alle bomulssskjortene.

Skjortene

Luca Faloni har skjorter i lin, i piquetstoff og i børstet bomull. Skjortene i børstet bomull finnes nå i 12 farger, og etter nyttår kommer det flere farger har jeg blitt lovet. Jeg endte opp med en skjorte i fargen “dark blue” som nesten kan se litt denim-aktig ut i riktig lys.

Børstet bomull er veldig mykt og deilig, og skjortene er en drøm å ha på. Bomullstoffet kommer fra det italienske veveriet Grandi & Rubinelli, har den spesielle paramontura-kragen som er skåret i ett stykke og har ekte perlemorknapper. Skjortene er egentlig ganske casual, og kan gjerne bæres utenpå buksene (om du liker den stilen), men jeg synes også skjorten fungere fint med slips og jakke. Iallfall om antrekket er noe mer uformelt, som en tweed- eller cordjakke. Jeg hadde egentlig vært på utkikk etter en litt grov lyseblå oxfordskjorte, men denne fyller samme behov.

Etter litt prøving i butikken, endte jeg opp med en skjorte i størrelse XL (42). Skjortene til Luca Faloni kommer i to modeller – “regular” og “slim fit”. Slim fit ble for trang, mens regular var helt perfekt. Jeg var litt redd for ermlegden – som ofte blir for lang på ready-to-wear – men det gikk fint. Om jeg skulle pirke litt burde den nok ha vært 1 – 1 1/2 cm kortere, men det lever jeg fint med.

Nå som jeg vet hvilken størrelse og modell som passer meg, ser jeg ikke bort fra at jeg kjøper flere. Størrelse og modell på linskjortene er den samme, med det unntaket at linskjortene har noe lengre rygg. Luca Falonis plagg er veldig elegante og kvaliteten på genserne jeg har kjøpt har vært høy. Etter første vask ser skjorten fortsatt like godt ut og og den er like myk.

Shorts, piquet og linskjorter

Luca Faloni har hatt en god vekst de siste årene, og selger fremdeles kun gjennom sine egne fysiske butikker og nettbutikken. Hvis du vil teste ut enten de utrolig myke og gode kasjmirgenserne, eller de fantastiske skjortene i børstet bomull, kan du nå få £50 i rabatt på ditt første kjøp om du bruker denne linken. Nå skal de også ha fått på plass forhåndsbetaling av norsk mva, så du slipper en ekkel overraskelse med toll og avgifter på toppen om du bestiller på nett.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.