Jeg kjenner mange menn som helst ikke går med Oxfords eller andre klassiske herresko til dress. De mener skoene er for harde, og vil heller gå i joggesko. Det ser jo ikke bra ut. Men, jeg kan til en viss grad forstå. En skikkelig dresssko krever litt jobb å bli venn med.

Fofatterens sorte Oxfords, kjøpt på Reiss i London etter at flyselskapet ikke klarte å levere bagasjen på tid. Her synes tydelig den lukkede snøringen
Sorte Oxfords fra Reiss – betalt med reiseforsikringen – og endelig inngått

Sist høst var jeg en tur i London, og flyselskapet klarte å sende meg til London, men ikke bagasjen. De sorte skoene jeg skulle ha på konferansen var lost-in-space et sted og jeg måtte kjøpe nye sorte Oxfords hos Reiss. Og siden jeg ikke hadde noen andre å bruke til den mørkeblå dressen, måtte jeg gå rundt i London en dag i de nye skoene – og det var ikke godt for føttene! Jeg var, etter å ha kommet hjem, og SAS hadde sendt den savnede kofferten hjem til meg, ikke klar for å bruke skoene på en stund. I alle fall ikke i en hel dag. Det ble noen kortere runder med de nye skoene. I dag derimot, har disse skoene blitt de beste jeg har. Med bruk har vi blitt veldig gode venner.

Men, det kunne også ha gått sånn at jeg hadde slengt dem inn i skapet fordi jeg ikke orket å jobbe dem behagelige.

colehaan-logo-home-estAmerikanske Cole Haan, med røtter tilbake til 1920-tallets Chicago, har utviklet det de mener er løsningen på problemet med stive Oxfords som må gås inn. Med erfaring fra joggesko, har de utviklet skoen GrandRevølution Wash­­ington som i følge selskapet skal kombinere stil og elegansen i en Oxford med komforten i en joggsko. Med ekstra polstring på vristen og i helen, en annen oppbyggning av innsiden av skoen, og en såle som minner mer om sneakers enn en tradisjonell Oxford, mener designerne hos Cole Haas at de har laget den ultimate kombinasjon av stil og komfort.

Sorte GrandRevølution Wash­­ington. Foto: Cole Haan
Sorte GrandRevølution Wash­­ington. Foto: Cole Haan

Cole Haans designere har også eksperimentert med perforeringer i skinnet – deres egen variant av brogues –  for både å gi fleksibilitet og lufting. Denne teknikken er allerede tilgjengelig i deres 2.ZerøGrand-kolleksjon. Den gir skoene unektelig et ganske unikt preg.

Skoene slippes på markedet 7. september, og kommer til å ligge på rundt $400 parret.

Jeg klarer ikke helt å bestemme meg om GrandRevølution Wash­­ington er fine, eller stygge. Hva synes du? Yey or nay?

One thought on “En Oxford-joggesko?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.